Skalný budzogáň

1V Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid sa nachádza veľmi zaujímavý prírodný úkaz. Skalný budzogáň. Tento výtvor prírody sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku.
 O skalnom budzogáni existuje jedna legenda, ktorá vysvetľuje jeho vznik. Teda v minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor, a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z toho Hromodubu vyrobí nejaký. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho a z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes. Toľko legenda.
 Táto skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Skalný útvar má úzku základňu a širšiu vrchnú časť. Dosahuje výšku skoro 14 metrov.
Je obklopená hustým lesom, a preto ju nevidno ani z hrebeňa Suľovských skál. Ku skale vedie veľmi ľahký turistický chodník, ktorý  vás dovedie po dvoch hodinách ku cieľu. Turistická trasa sa začína  Rajeckých Tepliciach a potom sa prechádza ponad obec Zbyňov. Má prevýšenie okolo 500 m a je dlhá približne 6,5 km. Prednedávnom na tejto turistickej trase spravili náučný chodník so 6 stanovištami. Na každom stanovišti sa dozviete niečo nové o prostredí, ktorým práve prechádzate.